Blue Flower

Lupénka byla již pro starověké Číňany známou nemocí popsanou už v roce 610 našeho letopočtu v díle lékaře Čchao Juanfanga. (Chao Yuanfang). V dnešní době se udává úspěšnost léčby lupénky a zlepšení stavu pacienta s pomocí prostředků TČM mezi 70-80%, vždy však záleží na zkušenostech a dovednostech lékaře.

Mnoho lidí se však již setkalo se základními taoistickými kategoriemi jin a jang, které byly čínskou medicínou do detailu propracovány. Přestože lupénka může mít mnoho konkrétních typů výsevů na kůži, lze říci, že všichni mají společné různě velké okrsky suché, šupinaté a zarudlé kůže. Z těchto i dalších důvodů je lupénka v TČM klasifikována mezi onemocnění s projevy horka. Pro její vznik existují tři základní teorie.

  1. Teorie horké krve poukazuje na škodlivého činitele přítomného v krvi nemocného, který způsobuje projevy horka na kůži. Jako příčina tohoto stavu se uvádí sedm nadměrných emocí (hněv, strach, úzkost, smutek, hysterie, splín, děs) pokud se jim poddáváme příliš často a na dlouhá období. Horko v krvi také může být způsobeno nepravidelným stravováním a pojídáním potravin horkého typu jako jsou tučné, smažené, dlouho vařené a pečené masité pokrmy nebo uzeniny, nadměrný příjem alkoholu a podobně.
  2. Pokud se psoriaza projevuje drsnou a šupinatou kůží ve výrazné míře a je to doprovázeno nafialovělým nádechem jazyka s fialovými tečkami stagnující krve, na kůži lze nalézt červenavé tečky rozšířených cév a pacienti trpí ztuhlými klouby tak to jsou všechno příznaky ospravedlňující teorii stagnace krve jako příčiny onemocnění lupénkou. Pokud to trochu zjednodušíme tak se příčiny v tomto případě týkají především nesprávné funkce jater.
  3. Třetí teorie se zabývá nedostatkem výživných a ochlazujících látek v krvi nemocného. Pokud dojde k výsevu lupénky po infekčním onemocnění a je to doprovázeno příznaky slabé horečky, suchou stolicí až zácpou, tmavě žlutou močí, jazykem se žlutým a tučným povlakem a rychlým pulsem tak je to důkazem nedostatku látek povahy jin ? ochlazujících a vyživujících organismus. Tento typ je častý u mladých lidí.