Blue Flower

Při poslechu si všímá zvuku hlasu a všech zvukových projevů pacienta, při pozorování pečlivě prohlédne nejen kůži pacienta ale i jeho jazyk, kde sleduje nejen barvu jazyka ale také kvalitu povlaku, útvarů na jazyku, otisků zubů a další. Při pohmatu vyšetřuje určité tělní partie spolu se speciálními akupunkturními body, které mají vztah k vnitřním orgánům a jejich onemocněním- jsou to tzv body poplašné. Jedním z nejdůležitějších vyšetření je i pohmat pulsu, kde lze zjistit nejméně 12 různých údajů. Všechny tyto údaje je pak nutno vyhodnotit podle výše zmíněných algoritmů a kategorií jin a jang tak aby byl zřetelně odlišen kořen ? což je příčina nemoci a větve ? což jsou její povrchní projevy. Jedině poté je vůbec možno léčbu vybrat a zahájit.

    

Léčba je zpravidla komplexní a užívá se při ní nejen speciálních čínských bylinných receptů, ověřených staletími. Jsou rovněž popsány mnohé akupunkturní postupy s přesně vymezenými indikacemi. Používají se i masti, bylinné koupele a cvičení. Nedílnou součástí léčby je však i dietetická terapie, kterou si dále probereme. V dnešní době dochází i ke kombinacím postupů západní medicíny s prostředky čínské tradiční medicíny, přičemž se protagonisté obou oborů dokáží bez problémů dohodnout jistě ku prospěchu pacienta.
Z hlediska opatření životosprávy, které je nedílnou součástí péče o pacinta s lupénkou je v TČM kladen důraz na prevenci onemocnění z nachlazení. Pacient by se měl vyhýbat horečnatým onemocněním a zvláště v zimě se aktivně bránit proti nachlazení. Při jakýchkoli známkách rýmy či bolestí v krku je nutno co nejdříve zaléčit akupresurou, akupunkturou či bylinnými prostředky apod. a veškerá onemocnění co nejrychleji a zcela doléčit. Doporučuje se otužování se kterým začínáme již na konci léta či i v jeho průběhu. Dále pravidelné cvičení tak aby byl organismus v optimálním stavu již před příchodem zimy, kdy je pravidelné cvičení nutností. Čínský lékař však zvláště doporučuje typická čínská starobylá cvičení s výraznými zdravotními účinky. Při jakýchkoli cvičeních čínští lékaři zdůrazňují opatrnost aby se při zpocení člověk nevystavil větru a nenachladl a nedoporučují velké nárazové tělesné zátěže.

Dietetická opatření při onemocnění lupénkou vycházejí v mnohém z čínského prostředí, které se od našeho poněkud liší. Přesto však můžeme hodně pokynů jistě respektovat. Jak z pohledu tradice tak i moderních poznatků jsou v Číně dávány do souvislosti s výskytem lupénky následující potraviny : krevety, některé ryby, kuřecí maso, hovězí, mléko, kachní, skopové, králičí i vepřové maso. Dále pikantní a ostré potraviny jako je alkohol, víno, česnek, cibule šalotka, čili papričky, koriandr, řapíky celeru, kořeny lotusu, houby, pohanka. Citlivost na tyto potraviny však může být individuální takže jídlo, které vadí jednomu pacientovi nemusí škodit někomu jinému. Všeobecně se však nedoporučuje jíst větší množství masa ani rybího a pálivá koření. Přesný dietní plán je možné stanovit jako součást léčby až po stanovení přesné diagnozy podle čínské tradiční medicíny. V takovém případě je pak možné sladit všechny léčebné postupy do jednoho celku tak aby směřoval žádaným směrem k nastolení ztracené rovnováhy v organismu. Čínští lékaři varují před paušálním omezováním mnoha potravin ve stravě nebo přílišným soustředěním pacienta jen na stravu, neboť může dojít i k nedostatku některých výživných látek. Proto by se dlouhodobé změny a omezení v jídelníčku měly vždy konzultovat s vyškoleným odborníkem a neměli by k nim přistupovat jen sami pacienti.

V léčbě psoriázy se uplatňují i koupele v bylinných odvarech a solích. Nedoporučují se však koupele v horké vodě, které naopak dlouhodobě mohou stav i zhoršovat. Teplota vody by se měla pohybovat na úrovni tělesné teploty tedy 30 - 36 stupňů Celsia.

Z hlediska TČM je nejdůležitější a prvotní příčinou všech onemocnění stav duše tedy psychika nemocného. Proto stresy, netrpělivost, deprese a špatná nálada mohou celkový stav zhoršovat. Jsou zaznamenány zhoršení stavu kůže při manželských hádkách, smrti či onemocnění milovaného člověka a v jiných stresových zátěžových situacích. Proto i zde ještě více než jindy platí zlaté české přísloví : "Veselá mysl půl zdraví" nebo jak by řekli v Číně : "Nechť zůstane tvé srdce klidné ve slávě i ve zmaru".

Zdroj: www.tcm.cz
Léčba způsoby čínské medicíny
Etiologie a patogeneze lupenky

Komplikovaný charakter této nemoci je způsoben autoimunní poruchou, tj. organismus, zvyklý stále bojovat proti infekcím, ztrácí rozlišovací schopnost a pokládaje vlastní buňky za nepřátelské, začíná proti nim bojovat. Západní medicína léčí lupenku potlačením nesprávné imunitní reakce pomoci hormonální terapie, což má za následek mnoho vedlejších negativních účinků, vyvolávajících další zdravotní problémy. Právě proto je velmi důležité podpořit organismus a minimalizovat škody způsobené léky.
Příčiny vzniku lupenky z pohledu čínské medicíny.

V průběhu věků vypracovala čínská medicína celou soustavu programů léčby lupenky včetně následně vyvolaných vedlejších účinků. Z hlediska čínské medicíny se lupenka nepovažuje za výsledek onemocnění nějakého orgánu, ale spíše jako „nezdraví“ celého organizmu. Léčení lupenky začíná vnitřní očistou organizmu a vypátráním příčin stresu nemocného. Protože právě stres způsobuje zhoršení nemoci.Akupunktura, vyčistění bylinkami a masáž vám pomohou bojovat s tímto těžkým onemocněním, vrátit duševní klid, zbavit se bolesti a znovu nabýt duševní harmonii. Léčení lupenky v čínské medicíně je založeno na užívání prostředků z přírodních ekologicky čistých komponentů.
Zejména je čínská medicína je efektivní při léčení kloubové formy lupenky (artrotická psoriáza) a psoriázní erytrodermie.
Artrotická psoriáza (lupenka) vyvolává deformaci kloubů, omezení jejich pohyblivosti a bolesti v celém těle. Artrotická psoriáza se projevuje zčervenáním prakticky celého povrchu pokožky, svěděním, nechutenstvím a zvýšenou (subfebrilní) teplotou těla. Mnohdy dochází i k neurologickým poruchám a poruchám spánku. Léčení teto formy lupenky vyžaduje velmi pečlivou diagnostiku a je značně náročné na čas.

Jedním ze základních problému takového onemocnění jako lupenka je nejen to, že vyžaduje naprosto individuální přístup, ale taky i to, že ne každý léčebný přípravek je vhodný k léčení jednotlivých forem lupenky. Navíc lupenka se často vyskytuje v doprovodu jiných chorob jako například cukrovka a seborea. V našem studiu máme velké zkušenosti s diagnostikou a léčením všech forem lupenky. Záleží jim na tom, aby uzdravení pacientů probíhalo rychle, spolehlivě a bez komplikací.